Letní škola moderních učitelů 2017

Stephen King kdysi napsal, že nejdůležitější věci se vyjadřují nejhůře. Stydíte se je vyslovit, protože slova umenšují jejich skutečný význam, jejich bezbřehá obrovitost se vyslovením scvrkává na pouhou životní velikost. Přesto se zde pokusím sepsat své dojmy a postřehy z Letní školy moderních učitelů, která proběhla od 13.8.2017 do 19.8.2017. A jestli to stálo za to? To si piště že jo!

Letní škola moderních učitelů je týdenní akce pořádaná společností Microsoft, kde se můžete potkat s ostatními, podobně smýšlejícími lidmi, a vyslechnout si značnou dávku přednášek, či se zúčastnit některého z workshopů. Akce je pořádaná jak pro učitele z České Republiky, tak i pro učitele ze Slovenska. Místem pro konání celé téhle parády byl Hotel Kopanice v Bílých Karpatech a ze své vlastní zkušenosti zde musím napsat, že právě místo je tím důležitým faktorem, který dává celé akci jakýsi statut výjimečnosti. Dokáži si představit, že by celé školení probíhalo v nějaké pražské budově a program by byl naprosto totožný – přesto by to nebylo stejné. Žítková, kde se hotel Kopanice nachází, má své jisté kouzlo. Mezi jednotlivými přednáškami či klábosením s kolegy máte příležitost vyrazit na čerstvý vzduch a nasát tu jedinečnou atmosféru, kterou příroda kolem vás oplývá. Tak nějak tu zapomínáte na všední starosti, dokážete se odvrátit od věcí, které na vás čekají tam doma, kde vám to najednou připadá tak děsně vzdálené, a soustředíte se na věci, které jsou pro vás důležité právě jen tento týden. Důležité je na Kopanici přijíždět s nadšením a otevřenou myslí. Chtít poznávat, chtít se učit a být toho všeho součástí…

 

Den 1. (13.8.2017)

Všechno to začalo nedělním příjezdem. Já jsem se svým kolegou dorazil kolem oběda a vše nasvědčovalo tomu, že jsme zde mezi účastníky jako jedni z prvních. Rádi si necháváme trochu čas na aklimatizaci a neradi přijíždíme na poslední chvíli, takže nějaký ten volný čas před zahájením vždycky rádi uvítáme. Dali jsme si tedy něco dobrého na zub, ubytovali se, a už jsme polehoučku studovali program, co že nás to tento týden vlastně čeká. Slavnostní zahájení a přivítání všech letošních účastníků se konalo v hlavním sále, kde si hlavní slovo vzali Zuzka Molčanová a Karel Klatovský.